nie się do odnawialnych źródeł energii. Czy my, jako indywidualne jednostki, czy gospodarstwa domowe, możemy również przyczynić się do pomocy środowisku jeszcze bardziej? Ależ oczywiście. Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, budynku wolnostojącym, możemy dokonać inwestycji w panele słoneczne. Umieścić solary na dachu naszego domu lub też na terenie wokół niego. W zależności od nasłonecznienia. Dużym plusem jest możliwość otrzymania dofinansowania na zakup i instalację tego urządzenia. Wystarczy znaleźć odpowiednie programy, jakie oferuje nasz lokalny urząd. Fotowoltaika to zdecydowanie przyszłość energetyczna naszych gospodarstw domowych, które same są w stanie wytworzyć, chociaż część energii potrzebnej do funkcjonowania. W przypadku bardzo słonecznych miejsc i miesięcy istnieje również możliwość podzielenia się energią z innymi i zostania poniekąd jej dystrybutorem. Jednak nie wybiegajmy aż tak do przodu. Warto jest zainteresować się tym tematem, wspomóc środowisko i pozwolić sobie na oszczędności. Sprawdźcie to!
Nie zmienia to jednak faktu że
Rynek energii zawładnęła fotowoltaika, dzięki której możliwe jest korzystanie z odnawialnych zasobów natury w postaci promieniowania słonecznego. Wiele osób zarzuca temu rozwiązaniu to, że nie sprawdza się ono w Polsce ze względu na mała liczbę słonecznych dni. Okazuje się jednak, że nie musi wcale być bezchmurnie i cały dzień świecić słońce, aby solary działały i produkowały energię elektryczną. Panele słoneczne raz zamontowane będą działały bezobsługowo przez cały rok, nawet w okresie jesienno-zimowym. Oczywiście wydajność takiej instalacji jest mocno uzależniona od warunków pogodowych. Latem można wręcz mówić o nadprodukcji energii elektrycznej, a zimą w zależności od wielkości posiadanej instalacji może ona nie być w stanie w pełni pokryć całe dobowe zapotrzebowanie na prąd. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal działa, a ewentualne braki można pozyskać w razie potrzeby od zakładu energetycznego. Jeśli oddaliśmy nadmiar prądu latem, to zimą możemy ją za darmo odzyskać. Zanim zdecydujemy się na wybór paneli słonecznych, należy skontaktować się z firmą, która zajmuje się ich produkcja i montażem, aby sprawdzić, jakie wybrać najlepiej i czy w ogóle będzie to w naszym przypadku opłacalne rozwiązanie.
W Polsce nie ma zbyt wielu
Coraz więcej mówi się o pozyskiwaniu energii z alternatywnych źródeł takich jak energia słoneczne. Służą do tego solary, czyli panele słoneczne. Fotowoltaika rozwija się coraz prężniej także w Polsce, co z pewnością jest świetną wiadomością. Trzeba pamiętać tym, że coraz mniejsze są nasze zasoby typu węgiel i w przeciągu kilku następnych lat wyczerpią się całkowicie, przez co konieczne jest wręcz zainteresowanie się zieloną energią. Można ją posykiwać nie tylko ze słońca, ale tez z przykładowo wiatru. Możliwości jest naprawdę dużo. W Polsce nadal stosunkowo małe jest zainteresowanie tego typu rozwiązaniami, ale a granicą można spotkać panele słoneczne niemalże wszędzie. Dużym minusem dla potencjalnych inwestorów jest oczywiście to, że ceny takich solarów nie należą do niskich. Wysoka inwestycja jest mocno odstraszająca, ale w przeciągu kilkudziesięciu lat się zwraca. Można czerpać darmową energię ze słońca, która jest przecież dostępna przez cały rok, niezależnie od tego czy jest zima czy lato. W Polsce nie ma zbyt wielu słonecznych dni i więcej jest tych pochmurnych, ale nawet wówczas instalacja fotowoltaiczna działa. Nie trzeba więc martwić się o brak prądu. Latem jest go tak dużo, że można go odsprzedać.